Liposukcija definitivno zauzima mesto među prvih nekoliko najpopularnijih metoda u savremenoj estetskoj hirurgiji. Liposukcijom se veoma efektivno i brzo rešavate ružnih masnih naslaga na kritičnim mestima. Liposukcija se najčešće izvodi na mestima koja ne mogu da se koriguju dijetom i vežbama. Nagli gubitak kilograma i opuštenost stomaka kod žena nakon porođaja su tipične poteškoće koje se u potpunosti rešavaju liposukcijom. Postoji nekoliko vrsta zahvata, a liposukcija se primenjuje na stomaku, obrazima, bradi, vratu, nadlakticama, bokovima, bedrima, zadnjici (više o ovome pročitajte u tekstu Sve o liposukciji).
Važno je upamtiti da liposukcija nije tretman kojim se nužno smanjuje telesna težina – njome se prvenstveno obavlja zatezanje i oblikovanje ciljnih zona.
Masno tkivo je rešenje!
Naučna istraživanja koja ispituju dobre i loše strane korišćenja sopstvenog masnog tkiva uzetog tokom liposukcije zasnivaju se na upotrebi ovog tkiva transferom masti pri zarastanju rana i oporavku već oštećenog tkiva. Utvrđeno je da ćelije masnog tkiva mogu da se koriste pri strukturnoj reparaciji krvnih sudova, oštećenja nastalih usled opekotina i drugih trauma.
Istraživanja su vršena na Brajtonskom Univerzitetu i u bolnici Kraljice Viktorije u Istočnom Grinstedu.
Višestruki značaj liposukcije
Iako je ideja nedavno nastala, istraživanja su pokazala da ćelije masnog tkiva, ili adipozne ćelije, mogu da se pretvore u druge ćelije i time pomognu u reparaciji izgubljenog tkiva, na primer nakon odstranjivanja dojke usled tumora. Naučnici u Brajtonskom Centru za regenerativnu medicinu tvrde da mast uzeta za vreme liposukcije može potpuno da se iskoristi sa ciljem nadomeštanja tkiva dubokih i širokih rana – ovim bi se povratio normalan protok krvi i pokrenula reparacija perifernih nerava.
Masno tkivo ima više namena
Ćelije tkiva koje se pojave kao višak posle liposukcije mogu da se iskoriste jer mogu da se transformišu u drugu vrstu ćelija, zavisno od mesta i načina razvoja. Drugim rečima, njima je moguće lečiti veće nedostatke tkiva, koji se popunjavaju masnim tkivom sa ciljem restauracije prvobitnog izgleda u različitim procedurama rekonstruktivne hirurgije.
Poznato je da se krvni sudovi i nervi nakon nekih operacija teško oporavljaju. Međutim, nova otkrića nagoveštavaju mogućnost obnavljanja i do 80% krvnih sudova posle ubrizgavanja masnog tkiva na mesto defekta.
Sopstveno tkivo dobijeno nakon liposukcije, može da se iskoristi i u svrhu korekcije zadnjice (povećanje zadnjice), butina, nogu (podebljavanje potkolenice), ruku (podmlađivanje šaka) i drugih delova tela. Posebna pažnja se skreće na korišćenje ovog tkiva u svrhu povećanja grudi sopstvenim masnim tkivom ili popunjavanja tkiva koje je usled nekih drugih operacija moralo da bude otklonjeno (recimo prilikom rekonstrukcije dojke nakon mastektomije) itd.
Proces liposukcije
Tehnike liposuktivnog zahvata su relativno jednostavne. Operacija se izvodi pod opštom anestezijom, a može se koristiti i kombinacija lokalne i intravenske sedacije. Operacija traje do tri sata, u zavisnosti od obima tretirane regije. U zavisnosti od načina omekšavanja i otklanjanja masnog tkiva, postoji nekoliko tehnika. Stvaraju se mali rezovi kroz koje se ubrizgava određena tečnost sa ciljem razmekšavanja tkiva. Kroz iste rezove se uvode kanile pomoću kojih se masno tkivo usisava pomoću negativnog pritiska.
Ovim se postižu maksimalni rezultati u smislu odstranjivanju znatne količine masti uz minimalan gubitak krvi. Ponovno oblikovanje pojedinih delova tela putem raspodele ove masti može se veoma uspešno iskoristiti zarad estetske funkcionalnosti drugih delova tela – ta metoda označena je kao liposkulptura.